info@divehardtours.com H-P 10:00-18:00 +36 1 785 8492

Tippek a Nílusi hajóúthoz

Egy nílusi hajóút amennyivel nagyobb élmény, mint egy egyszerű egyiptomi nyaralás, annál több figyelmet igényel. Ugyanis Egyiptomot közel teljes hosszában bejárjuk, és a sok program között nem mindig van idő például az otthon felejtett fogkefét megvenni. Tanácsainkkal most felkészülhet.
  1. Mikor és kivel utazzunk?

    Először is a nílusi hajóút időpontját érdemes megfontolni: a legideálisabb a novembertől márciusig terjedő időszak, mivel ilyenkor kisebb a forróság. Ez főleg a Luxortól délre eső területek esetében különösen fontos. Luxorban és Asszuánban mindig több fokkal melegebb van, mint Hurghadában – ahol a hőmérséklet nyáron egyébként is közel 40 fok környékén van. Szóval maradjunk a némileg hűvösebb, késő őszitől kora tavaszig terjedő hónapoknál.

    Gondoljuk meg jól, hogy kit hívunk magunkkal egy nílusi hajóútra! Ugyanis itt intenzíven össze leszünk zárva legalább 5-7 napig, ha nem számítjuk a hurghadai hotelben való megszállást: ilyenkor jó, ha már kipróbált útitársat választunk.
  2. Mit pakoljunk a bőröndbe?

    A pakolásnál tényleg ellenőrizzük kétszer, hogy minden bekerült-e a bőröndbe: Egyiptomba semmi extrát nem kell csomagolnunk, amit egyébként ne vinnénk magunkkal egy nyaralásra. A fényképezőgépet és esetleg a videókamerát mindenképp ellenőrizzük háromszor is.

    A ruhatárunk összeállításánál tartsuk szem előtt a forróságot a déli területeken, a hurghadai standot és medencét, a téli, kicsit hűvösebb, akár 14-15 fokos éjszakákat, és azt, hogy ha szabad programokon templomokat, szent helyeket szeretnénk meglátogatni, akkor illendő a vállat és a térdet takarni. Mindenesetre nagykabát és esernyő biztos, hogy nem fog kelleni.

    Nem minden esetben tanácsoljuk ezt, de egy nílusi hajóút esetében mindenképpen szerezzünk be egy jó egyiptomi útikönyvet. Bár lesz velünk magyar nyelvű idegenvezető, de mégiscsak úgy a legnagyobb az élmény, ha sok minden érdekességet tudunk már jó előre a lenyűgöző egyiptomi látnivalókról. Így például felkészültek leszünk, amikor szabad programunk van például Luxorban vagy Kairóban a nílusi hajóút során.

    Vigyünk magunkkal 1-2 üveg alkoholt: akár otthonról, a bőröndbe csomagolva, akár a duty free shopban megvéve. Ugyanis Egyiptomban a duty free shopokat kivéve nem lehet normális alkoholt venni a legtöbb helyen, vagy csak nagyon drágán. A külföldi alkoholos italok egyébként sincsenek benne semelyik all inclusive ellátásban sem. Este pedig 1-1 pohár ital összehoz majd minket: nem csak a baráti körünket vagy a családunkat, akikkel utazunk, hanem a többi utast is, akik befizettek ugyanarra a nílusi hajóútra.
  3. Megérkezés utáni teendők

    Megérkezésünk után váltsunk le még a hajóút megkezdése előtt helyi pénzt, azaz egyiptomi fontot. Sokkal jobban fogunk tudni alkudni a különböző boltokban és bazárokban, ha nem dollárt vagy eurót, hanem helyi pénzt lobogtatunk.

    Ugyanígy még a megérkezésünk napján vegyünk a helyi gyógyszertárban Antinalt, ami a helyi hasmenés elleni gyógyszer és 10-15 egyiptomi fontért juthatunk hozzá. Ebből még aznap vegyünk be egyet, és másnap reggel is egyet. Így elkerülhetjük, hogy egész nap a hajóban kelljen kuksolnunk. Ezt tényleg tartsuk be, akár hányadszorra is járunk Egyiptomban, ugyanis sose lehet tudni, hogy mikor ér minket ilyen jellegű meglepetés. Ha először járunk az országban, akkor pedig szinte biztos, hogy szenvedni fogunk tőle, ha nem tesszük meg ezt az óvintézkedést.
  4. Tippek a hajóútra

    A hajóút minden egyes napján gondoskodjunk róla, hogy legyen nálunk fejenként 1-1 üveg víz: kortyolgassunk el legalább másfél litert egy nap, hogy nehogy kiszáradjunk. A sok élmény közepette elfelejthetünk inni, pedig a nagy melegben ez alapvető fontosságú.

    Az egyes helyszíneken igyekezzünk mindig a megbeszélt időpontban visszaérni a megbeszélt helyszínre. Hiszen senki sem szeret várakozni, és ellenkező esetben mi is bosszankodnánk, hogy hosszú időt kellene másra várni, miközben az egész csoport már menne a program következő állomására.

    Lehet, hogy bizonyos programok sorrendje, időpontja módosul: például annyira tetszik a csoportnak az egyik látnivaló, hogy a következőre már csak másnapra marad idő. Ezen ne idegeskedjünk, kezeljük lazán az utazást. Persze, ha kimarad valami a programból, amiről mi úgy tudtuk, hogy benne lesz, jelezzük azonnal az idegenvezetőnek. Bár ilyenről eddig még nem hallottunk, inkább egy-egy extra programot szoktak becsempészni az amúgy kötött programba, hogy minél több mindent láthassunk Egyiptomból.

    Alkudjunk, amikor taxit fogunk vagy vásárolunk. Ez a hétköznapok teljesen elfogadott része Egyiptomban, így nem fogunk udvariatlannak tűnni, sőt! Emlékszünk a Brian életére? Nos, egy kis túlzással itt sem adnak oda nekünk semmit, ha nem alkudunk. És ez kell is, ugyanis a turistáknak eleve legalább kétszer-háromszor magasabb árat mondanak, mint amiért érdemes elvinni – és még a számunkra jó áron is nagy hasznuk van. Arról nem is beszélve, hogy az alkudozás közben sokszor barátságok is köttetnek, amit az egyiptomiak nagyon komolyan vesznek. Saját tapasztalat, hogy ahol veszünk valamit, ott még 1-2 év múlva is emlékeznek ránk, és úgy köszöntenek minket, mintha testvérek lennénk.

    Legyünk nyitottak! Az egész út során. Ugyanis Egyiptom a lakói miatt is a világ egyik legcsodálatosabb országa: az emberek végtelenül kedvesek, vendégszeretőek és őszinték. Ha nyitottak vagyunk, akkor két fő dologra fogunk emlékezni egy nílusi hajóútból: a több ezer éves, lenyűgöző látnivalókra és arra, hogy ebben a szegény országban milyen tisztességesek és nyitott szívűek az emberek. És részben ez a két dolog az, ami miatt turisták tízezrei térnek vissza újra és újra Egyiptom földjére, amikor csak tehetik.
Weboldalainkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk látogatóink részére. Részletek.