info@divehardtours.com H-P 10:00-18:00 +36 1 785 8492

Mahdia utazás

A bájos halászváros, csodálatosan szép homokos tengerparttal.

Tunézia Mahdia last minute utazás, olcsó akciós nyaralás üdülés

Ezen az oldalon 14 szálloda közül választhat.

Minden amit tudni érdemes

Információk
Térkép
Időjárás
Látnivalók
Kultúra
Szótár
A Tunéziában lévő Mahdia városa a Földközi-tenger partján található, amely közkedvelt turisztikai célpont az Utasok körében. A tenger csodálatos, homokos tenger-partja mindenki számára megfelelő lehetőséget biztosít a gondtalan nyaralás és üdülés időszakára.
A halászváros báját a tenger zafír színe, a fantasztikus strandok és az óváros nyüzsgés adják meg. Nyári estéken fantasztikus látványt nyújt, amikor a szardínia halászok hajóikkal elindulnak és lámpáik fénye százszámra világítja meg a tengert. A kikötőben minden reggel zajlik az élet, a halkereskedők kipakolják a friss halakat és hangosan kínálják portékájukat. Az amatőr búvárokat számos búvárközpont várja itt. Mahdia körül a tenger gazdag és változatos élővilágú, helyenként rendkívül mély. Az itt búvárkodó “kincsvadászok” gyakorta merülnek a Jacques Cousteau kapitány által felfedezett hajóroncshoz.
Történelmi nevezetességű hegyfokot foglal el a modern közigazgatási központ, mely egyben halászkikötő és a konzervipar fellegvára. Mind a főniciaiak, mind a rómaiak haditengerészeti bázist alakítottak ki itt, és a fátimidáknak is kapóra jött a könnyen védhető főváros. Ibn Khaldun arab történész ökölben tartott tőrnek dicsőítette, míg egyik francia kortársa, Froissart még ennél is továbbment, a földnyelvet egész egyszerűen csak Afrikának nevezte, ez az elnevezés él tovább a Cap Africában. Itt lelt menedéket Mahdi 944-945 között az Abu Yazid vezette kharijita horda nyolc hónapig tartó ostroma elől. Ide menekültek 1057-ben a ziriták, amikor észrevették, hogy Beni Hilal Kairouanhoz közeledik. II. Roger normann seregei kergették el őket 1148-ban, és csak 12 év múlva zavarták el őket is az almojádák. 1390-ben a francia-genovai hajóhad sikertelen támadást indított a kikötő ellen, melyet aztán Dragut foglalt el 1549-ben, miután V. Károly 1550 és 1554 között háromszor indított ellene támadást. A francia fennhatóság alatt Mahdia Tunézia legelső halászkikötőjévé nőtte ki magát, és a saheli olívaolaj, valamint a helyi só kitermelés, mely egészen 1938-ig folyt, következtében konzervipari központtá is vált.

A város főutcája, az Avenue Habib Bouguiba a masszív Skifa el-Khalánál jobbra kanyarodik, a városháza és a Sidi Mteir-mecset között halad el, majd a halászkikötőbe torkollik. A rakpart péntek reggelenként megelevenedik, ilyenkor van a piac, ahol ruhákat, gyümölcsöket, zöldségeket és a helybéliek számára fontos holmikat árusítanak. Péntek reggelenként ugyanilyen életteli a Bab zouila, mely alaposan rácáfol fedőnevére, a Skifa el-Khala azt jelenti, hogy komor kapu, 1554-ben építették újjá. Ez az egyetlen épségben maradt szakasza annak a tíz méteres falnak, amellyel a gyűlölt Mahdi elhatárolta a földnyelven elhelyezkedő fővárost. Az itteni piac egyedülálló.

A medinát a Rue Abdallah el Mehdi keresztezi, majd a Hajji Mustafa Hamza mecset következik, azután egy újabb mecset, melyet a bátyjáról, Suleiman Hamzáról neveztek el. A másik oldalon van a Nagymecset minaret nélkül, mely igazi remekmű. Ubaid-Allah alapította 921-ben. A belső udvarban 1016-ban a ziriták lemészárolták síita hittestvéreit, ezzel magukra haragították a fátimida kalifát, és felgyorsították a hilaliak invázióját. V. Károly spanyol temetővé alakíttatta ezt a belső udvart, a mecsetet pedig szükségtemplommá, majd távozásakor, 1554-ben felrobbantotta. Később felújították részben, de 1950-ben összedőlt. 1960-ban újjáépítették, ma olyan, mint a fátimidák idején. Mellette sziklás út emelkedik felfelé, az Ubaid-Allah palotájának ásatásai, valamint a kupola nélküli Sidi Senubri mohamedán szent síremléke mellett, egészen a Bor jer-Rasig, azaz a földnyelv tornyáig. Homlokzatában egy íjpuska képe és egy tigris karikatúrája látható. Az egykori francia börtön kanyargós bejáratában régészeti leletek fényképeit tanulmányozhatjuk.

A Borj er-Ras belső udvarában június-augusztusban rendezik a Mahdia éjszakáit, a folklórbemutatót és a Son et Lumiere játékokat.
A település egyik leghíresebb történelmi lelete, melynek darabjai ma múzeumokban láthatóak, egy i. e. 80 körül elsüllyedt hajó maradványai. A hullámsírban nyugvó gályára görög szivacshalászok bukkantak Mahdia partjainál 1907-ben. A feltárások során számos korabeli szobrot és dísztárgyat is találtak. A főként bronzból és márványból készített római szobrok ma nem csupán Mahdia múzeumában, de több nagy európai kiállításon is láthatóak.
Pénteken, a heti piac alkalmával a Szkiffa El Kahla kapu mögött megelevenednek az Ezeregyéjszaka meséi. Idős takácsok, hímzők és varrónők gyönyörű, hagyományos népviseleteket kínálnak a vevőknek. A selyemmel és arannyal díszített ruhákat az ékszerkereskedők árui mellett állítják ki. Jó lehetőség ez arra, hogy Mahdia hagyományos női népviseletében gyönyörködjünk, amely Tunézia legpazarabb viselete. Mahdiában a belső udvarok impozánsan vannak díszítve. A „Dar”, vagyis ház igazi művészi alkotás errefelé. A leggazdagabb házakban, elsősorban a Rue Hamza mentén a nappali falát hímzett falvédők és festmények borítják. Az élénk színekkel festett fapolcokon sokféle finom kerámia, ízlésesen díszített színes parfümüvegek, valamint aranykeretes antik tükrök foglalnak helyet.
Obeid Allah El Mahdi iszlám vallási vezető 912-ben elhagyta Kairouant, és úgy döntött, hogy a Fatimid-dinasztia számára új fővárost választ. Az asztrológusai tanácsára az Oroszlán csillagkép idején a bevehetetlen félszigetet, Mahdiát jelölte meg. Városát falakkal vette körbe és a félsziget legszűkebb pontján egy hatalmas kaput építtetett, amelynek Szkiffa El Kahla, a „sötét tornác” nevet adta. A Fatimid-dinasztia által épített városfalon belül egy mecset, kormányzati épületeket és kézműves műhelyeket is építettek, viszont a kézművesek lakóházai a falon kívül kaptak helyet. Mahdia rövid idő alatt a régió kulturális központja lett. A helyi lázadások és római hadihajók folyamatos támadásai miatt a Fatimidok Egyiptomba menekültek, ahol 973-ban megalapították a mai Kairót. Mivel a város nem tudta a terveknek megfelelően ellátni a szerepét, néhány évtizeden belül Tunisz átvette a főváros címet. A 16. században a település spanyol fennhatóság alá került, majd alig három éven belül törökök foglalták el. Az oszmán fennhatóság egészen a 19. századik tartott, ami Mahdia városképén a mai napig nyomott hagyott.
Mahdia bővelkedik a látnivalókban. A történelmi nevezetességek, az óvárosi piac bája,a thalassoterápiás központok wellness szolgáltatásai és a különböző sportolási lehetőségek is változatos kikapcsolódási lehetőséget nyújtanak. A város még a golfozók számára is jó választás, hiszen a várostól csupán 40 km-re több 18 lyukú pályát találunk (Palm Links és Flamingo).
Weboldalainkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk látogatóink részére. Részletek.